Lecznie toksyną botulinową.

Toksyna botulinowa – używana w medycynie od ponad 30 lat, potocznie nazywana jadem kiełbasianym, jest białkiem wytwarzanym przez laseczki jadu kiełbasianego (Clostridium botulinum).

Stosując toksynę botulinową, blokujemy receptory w obszarze połączeń nerwowo-mięśniowych, uniemożliwiając tym samym wystąpienie skurczu włókna mięśniowego. W przypadkach nadmiernego skurczu mięśnia (np. spastyczności, dystonii ) efekt ten jest bardzo pożądany, wywołuje zmniejszenie nadmiernego napięcia mięśni, tym samym ułatwia rehabilitację, a nawet pielęgnację np.kończyny.

Zastosowanie toksyny botulinowej:

  • objawowe leczenie spastyczności poudarowej i pourazowej

  • leczenie spastyczności związanej z porażeniem mózgowym dziecięcym

  • objawowe leczenie wrodzonego spastycznego niedowładu kończyn dolnych

  • objawowe leczenie spastyczności w stwardnieniu rozsianym 

  • leczenie w dystoniach ogniskowych (kręcz karku, kurcz powiek, kurcz pisarski)

  • objawowe leczenie połowiczego kurczu twarzy

  • ponadto w leczeniu przewlekłych migrenowych bólów głowy i nadpotliwości

Leczenie toksyną botulinową polega na wstrzyknięciu bardzo niewielkiej ilości preparatu do wybranych mięśni.

W przypadku mięśni położonych głębiej do ich lokalizacji i precyzyjnego podania używany jest ultrasonograf.

Poprawa kliniczna pod postacią zmniejszenia dotychczasowego napięcia mięśni następuje po około 5 - 10 dniach po ostrzyknięciu i utrzymuje się najczęściej do 12 tygodni (czasem działanie ustępuje szybciej, czasem utrzymuje się dłużej), a więc aby podtrzymać efekt wskazana jest kontynuacja terapii.

Obecnie przyjmuje się, że najkrótszy czas pomiędzy ostrzyknięciami to 12 tygodni.

Kwalifikacja do ostrzyknięcia polega na zebraniu dokładnego wywiadu, zbadaniu pacjenta, ocenie mięśni i ustaleniu z pacjentem postępowania terapeutycznego.

Przeciwwskazania do podania toksyny botulinowej: 

  • zaburzenia połykania i oddychania

  • ciąża i karmienie piersią

  • miastenia i zespół miasteniczny

  • leki hamujące transmisję nerwowo- mięśniową (aminoglikozydy, cyklosporyna, D-penicylamina, leki przeciwmalaryczne, sukcynylocholina, tubokuraryna)

  • uogólnione zakażenie

  • stan zapalny w okolicy iniekcji

  • nadwrażliwość na kompleks neurotoksyny

  • oporność na lek

Działania niepożądane:

ból i zasinienie w miejscu wstrzyknięcia, świąd i wysypka skórna, zmęczenie, objawy grypopodobne, ogólne osłabienie, nadmierne osłabienie mięśni, w które została podana toksyna, w przypadku ostrzyknięć mięśni twarzy może wystąpić suchość oka, nadmierne łzawienie, opadnięcie powieki, podwójne widzenie, podwinięcie powieki, w bardzo rzadkich przypadkach ostry ból ostrzykniętej okolicy i zanik mięśni.

Spastyczność

Jest to nadmierne napięcie mięśni, które wynika z zaburzeń w działaniu ośrodkowego układu nerwowego z powodu jego uszkodzenia (udar krwotoczny, niedokrwienny, uraz, stwardnienie rozsiane, mózgowe porażenie dziecięce).

Zabieg podania toksyny botulinowej trwa około 60 minut.

Cena zabiegu uzależniona jest od ilości zastosowanego leku.

1400-4800 pln

Dystonia (ogniskowa: ustno-żuchwowa, kręcz karku, kurcz powiek, kurcz pisarski, dystonie uogólnione i segmentarne)

Objawem tej choroby, która może się ujawnić w różnym wieku, są ruchy mimowolne, niezależne od woli chorego, obejmujące różne części ciała i powtarzające się.

Nie ma jednej przyczyny tej choroby. 

Do leczenia dystonii toksyną botulinową pacjent jest kwalifikowany na wizycie lekarskiej. Konieczne jest wykonanie badań dodatkowych i wnikliwe przeprowadzenie wywiadu.

Zabieg podania toksyny botulinowej trwa około 30 minut.

Cena zabiegu uzależniona jest od ilości zastosowanego leku.

1400 – 3300 pln

Połowiczy kurcz twarzy

Jest to zaburzenie czynności nerwu twarzowego doprowadzające do nieprawidłowego kurczu mięśni połowy twarzy i kurczu powiek oka po tej samej stronie. 

Zabieg podania toksyny botulinowej trwa kilka minut. Po zabiegu można powrócić do normalnych czynności. Można prowadzić auto.

750 - 950 pln

Nadpotliwość

Jedną z metod leczenia nadpotliwości pach, dłoni lub stóp jest, po wcześniejszym wykonaniu testu Minora, ostrzyknięcie dołów pachowych, dłoni lub stóp toksyną botulinową.

Zabieg można wykonanać w znieczuleniu miejscowym.

Zabieg podania toksyny botulinowej trwa od 30 do 60 minut. Po zabiegu można powrócić do normalnych czynności. Można prowadzić auto. 

1600 pln

Migrenowe bóle głowy

Do leczenia przewlekłych bólów migrenowych głowy toksyną botulinową pacjent jest kwalifikowany na wizycie lekarskiej. Konieczne jest wykonanie badań dodatkowych i wnikliwe przeprowadzenie wywiadu.

Dowiedzione jest, że osiągnięcie istotnego zmniejszenia ilości bólów głowy po zastosowaniu toksyny botulinowej możliwe jest przy poddaniu się minimum trzem sesjom zabiegowym.

Sam zabieg podania toksyny botulinowej trwa kilkanaście minut. Po zabiegu można powrócić do normalnych czynności. Można prowadzić auto. 

2500 pln