Badania EMG

/ elektromiograficzne /

Są jednym z podstawowych narzędzi w rozpoznawaniu chorób mięśni i nerwów obwodowych, korzeni nerwów rdzeniowych i złącza nerwowo-mięśniowego. 

Badaniem takim możemy zlokalizować i zróżnicować uszkodzenie, stwierdzić jego rodzaj a także oceniać poprawę lub postęp choroby w czasie.

Wszystkie badania w pracowni emg przeprowadzane są w pozycji leżącej.

W dniu badania konieczne jest umycie badanej części ciała. Nie należy używać kremu, maści ani balsamu na skórę badanej okolicy.

Przeciwwskazania do wykonania badań EMG:

  • wszczepiony kardiowerter serca (przy badaniu stymulacyjnym)

  • INR >2,5 (przy badaniu igłowym)

  • zmiany zapalne w badanej okolicy (przy badaniu igłowym)

 
DSC_7610.jpg

Rodzaje badań elektromiograficznych:

Elektroneurografia

Najczęściej wykonywane badanie, za pomocą którego można ocenić nerwy obwodowe (rodzaj i miejsce uszkodzenia).

Polega na drażnieniu niewielkim bodźcem elektrycznym nerwu na jego przebiegu i odbieraniu odpowiedzi za pomocą elektrod umieszczonych nad wybranym mięśniem. Badanie trwa najczęściej do 30 minut.

Elektroneurografia wykorzystywana jest przy podejrzeniu mononeuropatii (tj. uszkodzenia pojedynczego nerwu), np. łokciowego, promieniowego, pośrodkowego, strzałkowego, piszczelowego (w tym zespołu cieśni nadgarstka, zespołu kanału stępu), uszkodzeń splotu barkowego, polineuropatii (tj.uszkodzenia wielu nerwów) o różnym podłożu cukrzycowym, zapalnym, toksycznym, genetycznym, autoimmunologicznym, paranowotworowym, radikulopatii (tj.uszkodzenia korzeni nerwów rdzeniowych i różnicowaniu z uszkodzeniami nerwów obwodowych).

150-600 pln

Elektromiografia

Podczas tego badania dokonywana jest ocena mięśni za pomocą jednorazowej elektrody igłowej, którą lekarz umieszcza podczas badania w wybranym mięśniu pacjenta. Następnie oceniany jest zapis mięśnia w spoczynku i różnych fazach pracy. Badanie trwa do 60 minut.

Elektromiografia wykorzystywana jest przy podejrzeniu: chorób mięśniowych (miopatii wrodzonych i nabytych, dystrofii miotonicznych, zapalenia wielomięśniowego), miotonii i choroby neuronu ruchowego (SLA). 

250-450 pln

Próby miasteniczne

Wykonywane przy podejrzeniu miastenii i zespołów miastenicznych.

Podczas tego badania stymuluje się seriami bodźców elektrycznych, w odpowiednich cyklach, nerw twarzowy i rejestruje zapis odpowiedzi z elektrody odbiorczej umieszczonej najczęściej nad mięśniem okrężnym oka lub mięśniem nosowym, innym częstym miejscem przeprowadzenia próby jest nerw łokciowy, a zapis odpowiedzi rejestrowany jest z mięśnia odwodziciela palca małego.

250 pln

Próby tężyczkowe

Wykonywane są w diagnostyce tężyczki utajonej - przy występowaniu pewnych objawów dość typowych dla tężyczki i najczęściej prawidłowych wartościach elektrolitów w surowicy krwi.

Podczas badania pacjent ma założony na ramię zaciśnięty mankiet ciśnieniomierza na okres dziesięciu minut, w ostatnich dwóch minutach pacjent jest proszony o głębokie i szybkie oddychanie (tzw. hiperwentylacja).

W trakcie badania jednorazowa elektroda igłowa jest umieszczana w mięśniu pierwszym międzykostnym ręki.

Po upływie 10 minut zwalniany jest zacisk opaski i następuje około 5 minutowa obserwacja rodzaju wyładowań na ekranie komputera (potwierdzeniem jest obecność multipletów tężyczkowych).

Na 7 dni przed badaniem należy odstawić preparaty magnezu.

250 pln

Badania elektromiograficzne wykonuję w Pracowni EMG „Neuryt” przy ul. Jaracza 54 we Wrocławiu .